Gięcie blach to proces plastycznego ich kształtowania, który polega na trwałym ich odkształcaniu pod wpływem momentu zginającego, bez naruszenia ich spójności. Precyzyjne gięcie blachy, to podstawa w wykonywaniu pracy w sektorze przetwórstwa metali takich jak blachy czy rury.
Charakterystyczną cechą gięcia blachy jest zmiana krzywizny osi kształtowanego przedmiotu. Odkształcenia można przeprowadzić do pewnego naprężenia, po przekroczeniu której nastąpi uszkodzenie giętego przedmiotu. Precyzyjne gięcie blachy wykonujemy według szczegółowych wymagań klienta, tak aby produkt końcowy posiadał określone parametry. Nasza firma obsługuje surowce o zróżnicowanym składzie, co daje naszym Klientom szerokie możliwości wykonania profesjonalnej obróbki blachy, niezależnie od wielkości komponentu, składu czy grubości materiału. Nowoczesna technologia, w której poddaje się gięcie blach, pozwala tworzyć naprawdę skomplikowane elementy, które mogą być wykorzystywane w różnych branżach.

Gięcie blach różnej grubości

Blacha, która ma zostać wygięta, musi zostać poddana trzem procesom obróbki. W pierwszej fazie następuje gięcie sprężyste, następnie plastyczne, zaś na końcu dochodzi do dotłaczania. W czasie trwania wyżej wymienionych faz, blachy są zwijane, wyginane oraz skręcane, profilowane i prostowane. Jeśli blacha nie jest gruba, gięcie odbywa się na zimno, dzięki czemu niwelujemy ryzyko przekształcenia materiału. W przypadku grubszej blachy, gięcie poddawane jest obróbce na ciepło. Dlatego precyzyjne gięcie blachy.