Gięcie blach – na czym polega proces?

Zaczynając od samego początku, do rozpoczęcia procesu niezbędna gięcia blach będzie wysoka siła nacisku. To dzięki jej wykorzystaniu może dojść do zmiany kształtu produktu. Za pomocą użytej siły rozpoczynamy proces gięcia blach, nie naruszając tym samym jego właściwości fizycznym. Podstawową cechą tego zdarzenia jest trwała zmiana krzywizny osi produktu.

W przebiegu całego procesu ważna jest staranność, w przypadku zbyt dużego naprężenia materiały może on zostać nieodwracalnie uszkodzony. Niezwykle ważne jest zatem, aby proces przeprowadzić profesjonalnie. Precyzyjne zaginanie blach stanowi podstawę w przypadku tworzenia różnych produktów. A sam proces przeprowadzany jest w taki sposób, aby dokładnie dostosować się do parametrów podanych przez klienta. Dzięki czemu zachowana jest wysoka jakość świadczonych usług.

Etapy zaginania blach

Biorąc pod uwagę fizyczne aspekty, proces kształtowania i gięcie blachy wykorzystuje jej właściwość jaką jest giętkość i zdolność do trwałej zmiany kształtu. Wyróżniamy kilka rodzajów gięcia stali: 

  • wyginanie;
  • zaginanie;
  • zwijanie;
  • profilowanie;
  • skręcanie.

Początkowo proces rozpoczyna od gięcia na prasach krawędziowych. W następnym kroku specjalista przechodzi do tzn. gięcia plastycznego. W tym momencie obróbki dochodzi do nadawania odpowiedniego zagięcia stali. Cały proces kończy się dotłaczaniem.

W zależności od grubości materiału, który poddawany jest wyginaniu stosowane są dwie metody. Jeśli blacha jest cienka poddawana jest obróbce na zimno, dzięki czemu zminimalizowane jest ryzyko ewentualnych uszkodzeń. Jeśli materiał jest jednak grubszy , stosujemy metodę przy której używamy wyższej temperatury.

Przejście przez każdy z etapów wymaga dużej precyzji, a także kontroli nad wykonywanymi działaniami. Materiał jest niezwykle wytrzymały, co za tym idzie, równie trudny do obróbki. Istotna jest zatem świadomość jego właściwości, a także doświadczenie w pracy z tak trudnym materiałem. 

Usługi gięcia blach w naszej firmie – korzyści

Jako korzyści korzystania z naszych usług przede wszystkim należy wymienić profesjonalizm. Firma posiada długoletnie doświadczenie w obróbce metali. Gięcie blach i kształtowników na wymiar, profilowanie rur stalowych, a także wiele więcej usług świadczonych przez naszą działalność każdego dnia świadczy o znajomości dziedziny.

Wyrabiamy produkty dostosowane dokładnie pod potrzeby klienta. Szczegółowo trzymamy się wyznaczonych parametrów. Najważniejsza jest dla nas jakoś wykonanej pracy tak, aby w pełni spełniła ona oczekiwanie klienta. Dzięki wieloletniej praktyce, jesteśmy w  stanie zaoferować klientowi pracę nawet z grubym, trudnym materiałem. Przy tym nie tracąc na jakości. Jesteśmy w stanie zatem pracować nawet z najtrudniejszym materiałem.