wycinanie plazmowe do 40 mm (blacha czarna)

Wycinanie plazmowe to popularny i najbardziej precyzyjny proces cięcia różnego rodzaju metali za pomocą łuku plazmowego. Metoda ta, pozwala na cięcie wszystkich materiałów dobrze przewodzących prąd elektryczny. Ciągły rozwój oraz udoskonalanie tej technologii sprawiło, iż zarówno rodzaj ciętych materiałów ,ich grubość oraz prędkość cięcia, znacząco wzrosły. Wycinanie plazmowe można zastosować przy takich materiałach jak stal czarna, nierdzewna czy aluminium.

Zasada działania cięcia plazmowego

Źródłem zasilania przecinarki plazmowej dostarcza palnikowi określoną moc prądu. Jest to tzw. falownik lub transofrmator.
Falowniki są lekkie, niedrogie oraz ekonomiczne pod względem zużycia energii, jednakże potrafią ciąć detale o małej grubości.
Transformatory są zdecydowanie cięższe, zużywają dużo energii, jednak mają mniejszą wrażliwość na spadki napięcia, dzięki czemu potrafią ciąć grube elementy.
Zasada działania cięcia plazmą polega na zastosowaniu gazów ochronnych oraz plazmotwórczych. Włączając zapłon ze źródła zasilania ( falownika lub transformatroa) zostaje podany prąd o wysokiej częstotliwości, co powoduje wewnątrz plazmatronu powstanie pilotażowego łuku elektrycznego, którego temperatura sięga 8 tysięcy stopni. Kolumna tego łuku, wypełnia cały kanał. Następnie po powstaniu łuku pilotażowego, do komory zaczyna napływać sprężone powietrze. Wyłamując się z rury, przechodzi przez łuk elektryczny i nagrzewa się. Dodatkowo powietrze zaczyna jonizować i przestaje być dielektrykiem, uzyskując zdolność przewodzenia prądu. Dysza plazmotronu, która jest zwężona w dół, spręża powietrze, tworząc z niego strumień, który zaczyna stamtąd uciekać. W danej chwili temperatura powietrza sięga ok. 30 tysięcy stopni. Jest to żarzące się zjonizowane powietrze, czyli plazma. W trakcie gdy plazma wydostaje się z dyszy, wchodzi w kontakt z powierzchnią metalu, przez co metal topi się i pojawia się nacięcie.

Wycinanie plazmowe – dokładność obróbki

Wykorzystując wycinanie plazmowe, powierzchnia krawędzi jest gładka, a skos niemal nie występuje.